« Travanj 2024 »

OBŽ - Osječko-baranjska županija
MEĐUŽUPANIJSKI STRUČNI AKTIV UČITELJA TK OSJEČKO BARANJSKE I POŽEŠKO SLAVONSKE ŽUPANIJE
Autor: Sanja Vidović, 21. 9. 2021.

Dana 15. rujna 2021. održan je međužupanijski stručni aktiv Osječko baranjske i Požeško slavonske županije u gradu Pleternica, u OŠ fra Kaje Adžića Pleternica – školi domaćinu.

Dnevni red:
1. Plan rada ŽSV za šk. godinu 2021. /2022.
2. Stručni posjet Mini hidroelektrani Pleternica i Interpretacijskom centru Terra Panonica
3. Planiranje terenske nastave prema kurikulumu tehničke kulture za 8. razred
4. Razno

Voditeljica županijskog aktiva Požeško slavonske županije Marjana Radonić nas je jako lijepo dočekala i odvela nas na Trg bećarca gdje je započeo naš obilazak. Krenuli smo šetnicom uz park i šetnicom uz Orljavu koja sadrži edukativan sadržaj, poučne table, zapravo ugodne šetnice koje su vanjski dio Interpretacijskog centra Terra Panonica.

Poučnim stazama kroz pleternički park uz stručnu pratnju došli smo do mini hidroelektrane koja proizvodi električne energije dovoljno za rasvjetu grada Pleternice i okolnih sela. Poslije obilaska krenuli smo u Interpretacijski centar Terra Panonica financiranog iz Europskog fonda za regionalni razvoj.

Tablet računala omogućuje posjet stalnoj izložbi Interpretacijskog centra Terra Panonica pomoću aplikacije proširene stvarnosti, dok VR naočale omogućuju doslovni odlazak u Panonsko more pomoću aplikacije vizualne stvarnosti. Uz stalnu izložbu, Interpretacijski centar Terra Panonica opremljen je i izložbom fosila nekadašnjeg Panonskog mora.

Obilazak prirodnih staništa i lokaliteta sa zaštićenim biljnim i životinjskim vrstama uslijedilo je nakon obilaska centra Terra Panonica turističkim vlakićem. Uživali smo u nezaboravnoj vožnji pleterničkim krajolicima.

Nakon obilaska Pleternice okupili smo se u OŠ fra Kaje Adžića Pleternica i nakon stručnog posjeta razradili planiranje terenske nastave za učenike prema kurikulumu TK za osmi razred na osnovu viđenog.

Zona preuzimanja